Barefoot boty

Čím se vlastně vyznačuje barefoot obuv?

V překladu znamená BOSÉ BOTY. Měly by býti lehké, bez jakéhokoliv podpatku či zvednuté špičky, s tenkou podrážkou (přes kterou cítíte povrch), se širokou špičkou, která nemačká prsty k sobě, ale naopak dovoluje prstům volně se pohybovat a roztahovat v botě. Prostě s barefoot obuví se cítíte, jako by jste chodili bosy. Noha není svázána v pevné těžké obuvi, není deformována do úzkých tvarů a může se přirozeně vyvíjet. Obuv Vás nikde netlačí, ani na noze „neplandá“.

V letních měsících je ideální chodit bosky, ploska nohy reaguje na povrch, přizpůsobuje se a neustále pracuje – zapojuje všechny potřebné svaly. Vnímejte kontakt mezi vašimi chodidly a Zemí. Pokud není možná bosá chůze vlivem prostředí či počasí, pak jsou barefoot botky ty pravé.

Je ale zapotřebí vědomě chodit. Jak většina z nás chodila od dětství v pevných botech, noha si zvykla na oporu boty a má ochablejší svaly. Pokud naráz přejdeme na barefoot obuv a budeme stále chodit stejným způsobem, mohou nás bolet záda, kolena apod. Při vědomé chůzi pracujeme se špičkou a prsty, nedupeme na patu.